Motýle
butterfly
home motlik entomolgia eade ...
 
       
   home
   motýlik
   entomológia
   čeľade
   rad
   zaujímavosť

   ČEĽAD:

Mníškovité ( Lymantriidae )

Sú pomerne veľké, zavalité motýle, ktoré patria medzi významných škodcov. Ich samce na veľkú vzdialenosť láka pach z kukly čerstvo vyšlej samičky svojho druhu. Pokusne sa dokázalo, že samček mníšky veľkohlavej ( Lymantria dispar ) preletel vzdialenosť vyše 3 km, aby sa dostal k samičke. Chlpaté húsenice mníšok živia sa podľa druhov listami listnatých alebo ihličnatých stromov. Mníška veľkohlavá bola okolo roku 1868 zavlečená do Spojených štátov a stala sa nebezpečným škodcom lesných i okrasných drevín na americkom kontinente. Na organizáciu boja s ňou boli vynaložené obrovské sumy peňazí. 

Samičky mníškovitých kladú 300-500 vajíčok v zhlukoch pokrytých chĺpkami na kamene, kmene stromov a iné predmety. Vajíčka kladú okolo júla a augusta, ale mladé húsenice sa z nich vyliahnu až v marci nasledujúcej jari. Húsenice, ktoré nenásytne ožierajú listy skoro všetkých listnatých stromov a krov, dorastajú a zakuklia sa. Každá húsenica si upradie kokón, ktorý priliepa na kmeň stromu alebo aj inam, a v ňom sa premení na kuklu. Dospelé mníšky sa vyliahnu o niekoľko týždňov. Samičky majú zavalité telo a lietajú len na krátku vzdialenosť. Aj húsenice mníšky zlatoritky ( Euproctis chrysorrhoea )poškodzujú listnaté stromy.
Tento motýľ bol tiež zavlečený z Európy do Spojených štátov.

Niektoré druhy mníšok:
mníška vŕbová, mníška veľkohlavá, mníška obyčajná, mníška zlatoritka

Mníška zlatoritka ( Euproctis chrysorhoea )
patrí do čeľade mníškovitých podobne ako mníška veľkohlavá ( Lymantria dispar ). Húsenice žijú na rôznych stromoch a kríkoch, napr. na jabloniach, duboch, čerešniach, neožierajú však vždy zelené kríky. 

Majú na chrbte jemné ostré štetinky, v ktorých je dráždivý jed. Prezimujú v hniezdach zhotovených z niekoľkých listov a pripevnených hodvábnymi vláknami na konáriky. V jednom hniezde nájdeme až 500 drobných húseníc. Na jar, len čo vyrastie lístie, začnú ho húsenice žrať. Dorastené húsenice sú asi 4 cm dlhé. Dospelé motýle sa vyliahnu z kukiel asi o dva týždne a hneď po párení kladie samička 200-400 vajíčok, ktoré pripevňuje na spodnú stranu listov. Až neskoro v lete sa z vajíčok vyliahnu húsenice.

 
     
       
Contact:: motyl-butterfly :: jajajaj ::
:: index :: foto :: motyl :: čeľade :: choroby :: rady :: premenlivosť :: rozšírenie :: sfarbenie :: ťažné :: zaujímavosť :: index :: entomológia